Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej

Postanowiłem zaprezentować na naszej stronie film, który z całą pewnością zainspiruje kilku naszych autorów i wielu komentatorów. Film o straconych szansach i rozwianych złudzeniach. Historia ekonomistów, którzy przegrali z socjal-praktyką.

13 komentarzy

 1. Komentarz został wklejony z edytora tekstu wraz z formatowaniem, które zostało usunięte.

  Business as usual … 🙂

 2. Technicznie materiał przygotowany bez zarzutu.

  „Setki” super profesjonalne.

  Jak wiemy, liberalizm, „dzięki”prof. Balcerowiczowi został ostatecznie zdyskredytowany i ośmieszony.

  Pod tym hasłem dokonano zuchwałej grabieży  majątku narodowego.

  Liberalizm nie może funkcjonować w globalizacji i korporacjonizmie.

  I jest to proces nieodwracalny.

  W Polsce cały czas działa planowanie centralne i jest to coraz wyraźniejsze.

  Nie ma mowy o przedsiębiorczości zadekretowanej.

  Przedsiębiorczość wynika wprost z cech działania człowieka, czyli z chęci bogacenia się, zysku.

   

 3. Po pierwszych paru minutach mam jeden techniczny zarzut. Biała czcionka napisów jest kompletnie nieczytelna na tle niektórych zdjęć (ok. 5 min.). Napisy powinny być w ramce na czarnym tle. No, ale ten zarzut nie dotyczy PGR tylko producenta filmu.

 4. napisy długo są widoczne i nawet jak w pierwszej chwili są słabo czytelne, to później nadrabiają na innym tle:)

 5. nie zapomnę kiedy podczas wakacji po I roku studiów na SGPiS-ie, spędzałam wakacje pod Kaliszem i tam na zapytanie wujka czy przerabiamy na studiach Taylora, bo był to w międzywojniu znany i ceniony ekonomista polski (po szkockich przodkach) odpowiedziałam ze zdumieniem nie przerabiamy teksty Barana i Sweezego, a żadnego Taylora nie znam. Wujek odpowiedział, a ja nie znam tych dwóch co wymieniłaś. W październiku po powrocie z wakacji dopytywałam się o tegoż Taykora, ale okazało się że nie studiujemy ekonomii opisywanej z pozycji burżuazyjnych. Ot co.

 6. Prelegent cały czas używa eufemizmow. Ponieważ ludzie mają nie za wiele czasu, moje doświadczenie mówi, ze dużo lepiej powiedzieć krótko i celnie. Albo to zaintryguje, i wtedy cudownie znajduje się czas, na dopytanie mnie. Albo nawet wystarcza gdy ktoś sam przeczuwał. Nie mógł się wyzwolić z obowiązującej narracji. Wystarczyło popchnąć we właściwą stronę.
  Ta prelekcja wymaga kontr prelekcji. Bez sciemniania o gospodarce.
  Ludzie nie znają tzw nazwisk, Ale rozumieją na własnej skórze ekonomię.

 7. Jasne, np od minuty 5.06. Masakra.

 8. Audycja, moim zdaniem, bardzo dobrze pokazuje wkład Polaków w austriacka szkołę ekonomii. Nazwisko Misesa i innych jest doskonale znane, natomiast Polaków z tej szkoły niekoniecznie.

 9. Macie mało filmików z ekonomii to polecam przynajmniej podlinkować z YT jeden z filmików ProstaEkonomia.pl

 10. W pierwszych sekundach deklaracja, że film powstał w 100% z prywatnych środków, a na końcu lista państwowych instytucji, które przyczyniły się do jego powstania…

 11. Drogi Lucjanie – przyczynił się, nie oznacza dał pieniądze, a poza tym najprawdopodobniej bierzesz instytucje prywatne za państwowe. Np. Wydawnictwo PWN zachowało jako markę skrót od „Państwowe” – ale takie nie jest.

  Np. deszcz przyczynił się do wzrostu plonów – co nie oznacza, że deszcz padał, bo wzrosły wpływy z VAT.

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.