Gabriel Maciejewski i Prof. Grzegorz Kucharczyk: Hohenzollernowie – Sezon II, część 1

Gabriel Maciejewski i Prof. dr. hab. Grzegorz Kucharczyk na Zamku w Karpnikach (Schloß Fischbach) rozmawiają o Hohenzollernach. Pretekstem do tej interesującej rozmowy jest książka, której autorem jest prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, wydanej nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, pt.: Hohenzollernowie.

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/hohenzollernowie/

Część druga:

Gabriel Maciejewski i Prof. Grzegorz Kucharczyk: Hohenzollernowie – Sezon II, część 2

22 komentarze

 1. Rewelacja. Gratulacje dla Pana Profesora Kucharczyka i dla Pana Gabriela Maciejewskiego. Główny nurt tzw. prawicowych mediów może się pod łóżko schować ze swoim poziomem dyskusji.

 2. Wszystko odwrotnie niż nas uczono.
  .

 3. Znakomite.

 4. Bravo,  bravo… i jeszcze raz bravo  !!!

 5. Glowny  nurt prawicowy…

  … nie ma nawet wstanu  do zaprezentowanej rozmowy  obydwu Panow… GNP  zczyszczony jest jak pies po rabarbarze  !!!… czyli  absolutnie  NIE  MA  ich  !!!

 6. „Umierać też trzeba umieć” – mistrzowska wrzutka! Dziękuję za film.

 7. Pachnie profesjonalizmem.

 8. Doskonałą dyskusja dwu świetnych historyków. jedna uwaga – nazwisko Hohenzollern wymawia się bez środkowego „h” a nie jako „hochencolern”. Pada tu często więc znających niemiecki musi troche razic.

 9. To jest fenomenalne!

 10. Rewelacja! A wnętrze zamku wprost obłędne!

 11. Czyli wniosek z tego, że Katolicy powinni na świecie wymiatać, gdyż pracując nad własną pokorą powinni jak najlepiej zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń.

  Niestety wydaje się, że od przynajmniej kilkuset lat ci bardziej przebiegli, pozbawieni złudzeń od KK odpłynęli.

  I pozostaje zachwyt nad osiągnięciami Imperium Brytyjskiego i Cesarstwa Niemieckiego, kiedy Katolicy karmią się przepowiedniami i stali się demograficznym zapleczem tychże imperiów.

  Czyli protestanci są pierwsi jak Coca Cola a katolicy drudzy jak Pepsi.

 12. Witam.
  Bardzo ciekawa rozmowa z szeregiem fantastycznie omówionych wątków. Drugiej części jeszcze nie oglądałem ale obejrzę niebawem. Niesamowita jest swoboda wypowiedzi pana profesora, swoboda nie tylko w operowaniu wiedzą faktograficzną ale i dygresyjność wątków biograficzno-emocjonalnych omawianych osób, a i osoba prowadząca dobrze zorientowana w poruszanych tematach sprawia, że kapitalnie ogląda i słucha się taką rozmowę. I choć zakres poruszanych tematów jest przeogromny warto zobaczyć je w tak złożonej „pigułce.” Jedna rzecz jednak cały czas jest dla mnie pewnym dysonansem. Jest nim owa „liberalna” prasa czy też „liberalna” mentalność zaskakująco wspomagająca „dom panujący.” Wydaje się, że wątek owej „myśli i pruskiej doktryny liberalnej” w połączeniu z faktami politycznymi jest jak dla mnie pewnym dysonansem poznawczym. Innym elementem zarysowanym ledwie, a niezwykle interesującym są ekonomiczne aspekty (skarbowe) nowoczesnego państwa pruskiego. Aparat urzędniczy, aparat skarbowy (fiskalny), aparat militarny i jednorodne przywództwo polityczne pomimo owej „liberalnej prasy” to podstawy pruskiego sukcesu. Czy trzeba było wojny aby ten sukces unicestwić? Z jakim skutkiem? Konieczna była druga wojna? Bardzo ciekawa choć wymagająca skupienia i ciszy rozmowa.
  Pozddawiam

 13. Powiem jeszcze, albo napiszę że zainteresował mnie ów Zamek w Karpnikach albo Vischbach, Fischbach. Otóż okazuje się, że jego powstanie

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Karpnikach

  jest związanie z osobą architekta pruskiego Friedricha Augusta Stülera
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Friedrich_August_Stüler

  a ów architekt zaprojektował zaskakująco dużo kościołów (ewangelickich)

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Dzieła_Friedricha_Augusta_Stülera

  w jakże odległych od siebie niekiedy miejscach. Jednym z ciekawszych opisów dzieł Stülera jest Kościół św. Barbary w Gliwicach gdzie, cytuję: „W świątyni, od 14 września 1809 odbywały się nabożeństwa katolickie i ewangelickie. Ewangelicy przejęli kościół 7 lipca 1815 roku, a przekazanie miało charakter uroczystej ceremonii”. To jak z tą wrogością religijną w państwie pruskim?

  Innym ciekawym faktem jest obszerność polskiego wikipedycznego opisu zarówno zamku jak i pana architekta. Jest jeszcze o co pytać pana profesora Grzegorza Kucharczyka.

 14. Stuler to wybitny architekt, nie można go lekceważyć, mnóstwo obiektów na terenie Polski po nim zostało

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.