Gabriel Maciejewski o książce: Ukraińska geopolityka. Wybór tekstów źródłowych

Tym razem gawęda Gabriela Maciejewskiego o unikalnej w skali Europy książce z niepublikowanymi dotąd tłumaczeniami ukraińskich tekstów poświęconych geopolityce Ukrainy i jej sytuacji międzynarodowej. Wszystkie teksty zostały przetłumaczone z oryginałów przez tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego, dra Michała Siudaka, wykładowcę w Katedrze Ukrainistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. on również dokonał wyboru i opatrzył wstępem. Wśród autorów przełożonych artykułów znajdują się m.in. Stepan Bandera, Dmytro Doncow, Mychaiło Hruszewski, Jewhen Małaniuk czy Roman Rachmanny. Recenzentami naukowymi publikacji są: dr hab. Andrzej Zapałowski, dr Leszek Sykulski.

3 komentarze

 1. Co do nowego mikrofonu.
  Słychać lekkie szumy, zdecydowanie przy tych stacjonarnych było lepiej.

  Jeśli już mikrofony przenośne to wydaje mi się, że te przypinane do ubrania byłyby lepsze, ten na głowie kojarzy mi się troche z tymi co mają w studiach telewizyjnych redaktorzy gdzie na ucho tzw. „wóz” udziela im różnych „porad”.

 2. Proba mikrofonu przebiegla bardzo dobrze…

  … jednak gdyby Pan o niej nie nadmienil wcale bym nie zauwazyla roznicy.  To byla tak ciekawa pogadanka, ze moglabym tylko sluchac, sluchac i jeszcze raz sluchac.  Rzeczywiscie przecietny Ukrainiec/Ukrainka nie ma zielonego pojecia o tej „ukrainskiej polityce”… w wiekszosci chca pracowac i zyc jak Polacy… a nawet jeszcze lepiej, choc deklaruja podejscie „minimalistyczne”, tj.  korzystac ile wlezie  !!!

  Naprawde pociaga ich „prawdziwy” zachod, a nie jakas tam Polska.  Jak najbardziej trzeba zachowac wielki dystans do tych ich „politykow i polityki”  !!!

 3. No właśnie, treść jest tak ważna, że musiałam drugi raz odsłuchać pogadankę aby odnieść się do pracy mikrofonu.

  Jest wszystko dobrze 🙂

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.