Gabriel Maciejewski i Hubert Czajkowski na targach…: Noc Św. Bartłomieja, gawęda targowa

Gabriel Maciejewski i Hubert Czajkowski o komiksie: Noc Św. Bartłomieja. Nie ma co pisać, trzeba zobaczyć i wysłuchać. XXVII Targi Książki Historycznej, Warszawa, 29 listopada – 2 grudnia 2018 r.

4 komentarze

 1. Pocieszne  jest  stwierdzenie  o tworzeniu sztuki . To faktycznie prawda ,to sztuka  przez S a nie jakieś tam scenariusze  wzorowane na  Disneyu albo Grze o tron .

  Wielbiciele znanych i powszechnych konwencji mają te rozmaite netfliksy czy inne ciekawostki dropsa oparte na dziadostwie i pokazywaniu brudu i zła  jako wielkiej tajemnicy życia  .

  Ten komiks jest bardzo artystyczny ale  zrozumiale artystycznie  i ma  napięcie zwłaszcza wokół przygotowań wokół owej nocy . Tam jest właśnie wszystko w porządku jak należy a powywracane  na wszystkie możliwe strony . Ma logikę i jednocześnie tajemnice  ,którą autor  pomaga zrozumieć . Samo dociekanie powodów  Nocy Św. Bartłomieja już powoduje  dreszczyk emocji ,a te rysunki i ich klimat same przez siebie ukazują swoją jakość .

  Widać z tego ,że poleganie wyłącznie na kresce spotykanej np w Thorgalu nie  świadczy o jakości ,to tylko pewien standard sztukach  plastycznych.

 2. Małe  sprostowanie  :

  W zdaniu : „Tam jest właśnie wszystko w porządku jak należy a powywracane  na wszystkie możliwe strony „Brakuje  przeczenia  :nie  .

  Chciałem napisać :Tam jest właśnie wszystko w porządku jak należy a  nie powywracane  na wszystkie możliwe strony.

  Mam nadzieję ,że  teraz będzie  jasne  ,co chciałem powiedzieć .

   

 3. A kiedy pojawi sie recenzja filosemickiego numeru specjalnego Szkoly Nawigatorow?
  Czytam to i zastanawiam sie, ze jedyne do czego potrzebni byli Polacy w tym Paradisus Iudaeorum to chyba tylko do pracy fizycznej i sil zbrojnych. Tak poza tym to byl konflikt niemiecko-zydowski na ziemiach polskich. To idealnie pokrywa sie z obecna sytuacja oprocz tego, ze teraz Polacy sa u siebie czwartej kategorii. Ja nie wiem z czym ten Braun i Gryguc ma problem.

 4. Dałoby się mieć wielkoformatowe tło boksu na targach z któregoś komiksu/memiksu? Może by przyciągnęło uwage

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.