Kucharczyk, Maciejewski, Stelmach: Czy chcemy być drugą Irlandią?

Aborcja, homozwiązki, narodowa apostazja… Czy Polska może podzielić smutny los Irlandi? Na to pytanie w ramach Klubu Skawińska 13 odpowiadali znakomici goście, jak: prof. Grzegorz Kucharczyk i Gabriel Maciejewski „Coryllus”. Prowadzący Andrzej Stelmach z Instytutu Księdza Piotra Skargi. Spotkanie zostało zarejestrowane 11 lutego 2019 roku.

5 komentarzy

 1. Obejrzane już…

  Mam pytanie: Czy szkoły i szpitale były/są własnością Kościoła w Irlandii, czy może tylko dzierżawione?

  Pozdrawiam

 2. Rewelacyjny panel dyskusyjny, wszyscy dyskutanci zaprezentowali wysoką formę. Szczególnie uderzyło mnie to, co mówił prof. Kucharczyk o hierarchii kościelnej w Irlandii. Wstrząsające!

 3. Bardzo ciekawe informacje z tego spotkania.

  Mam tylko jedno pytanie: czy gdzieś można się dowiedzieć/poczytać skąd (i w jakiej formie własności) hierarchia kościelna w Irlandii dysponowała tymi wszystkimi szpitalami i szkołami po odzyskaniu niepodległości?
  Pan Maciejewski słusznie zauważył różnice w społeczeństwach polskim i irlandzkim w czasie braku niepodległości obu państw. Jeśli tam katolicy przez stulecia nie posiadali niczego (byli głównie jakimiś poddzierżawcami ziemi, zaś ich warstwa katolickich elit została skutecznie unicestwiona), to skąd po odzyskaniu niepodległości kościół rzymskokatolicki był w posiadaniu np 80% szkolnictwa w tym kraju?
  „Dobry” wujek z Ameryki?

  Przecież to są budynki, ziemia, kadry którym trzeba płacić. Czy też może państwo irlandzkie (w jakiś zakamuflowany sposób) za to płaciło i „dostarczało” nauczycieli? To po co wtedy by to robili pod szyldem kościoła – żeby lokalni katolicy mieli fałszywe poczucie „swojego” państwa?

  Zaś co do końcowego pytania: A po co w ogóle Irlandczycy – wg mnie po to żeby był nadal tani zasób zdeprawowanej siły roboczej mówiącej w języku angielskim – czyli tak jak wieki temu.

 4. Dekadencja zaczęła nabierać tępa jak kula śnieżna kiedy tylko Żydy w USA doczekały się odejścia dolara od standardu złota.

  To jest nagminne, kiedy słyszy się, że wiele dziedzin życia Europejczyka i Amerykanina zaczęło staczać się właśnie od lat 70-tych – taka przełomowa dekada.

 5. Jedyne czego jeszcze brakuje to angielskich napisów.

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.