Bezbronne miasto. Łódź 1914-1918

Pogadanka Gabriela Maciejewskiego o książce: Bezbronne miasto. Łódź 1914-1918, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jacek Kusiński.

Jeden komentarz

  1. Jeśli stali za tym łódzcy fabrykanci, to znaczy fabrykanci żydowscy. No a legenda mówi, że „Łódź się zorganizowała sama” to by znaczyło po prostu, obok faktu iż Litzmannstadt zostało włączone do Rzeszy , że istniały przez cały okres okupacji skuteczne i oczywiste dogowory  między nazistami a fabrykantami i organizacjami żydowskimi i być może dlatego w PRLu się o tym nie wspominało, bo to by straszliwie zaburzyło obowiązującą w zasadzie do dziś hagadę ? Może dlatego też, ktoś pomyślał, że jednak lepiej jakby jednak starty i zniszczenia były no i „W roku 2006 zespół naukowców z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego pod kierunkiem prof. Krzysztofa Baranowskiego i prof. Andrzeja Lecha wyliczył straty wojenne Łodzi podczas II wojny światowej na 40 mld złotych. „W wyniku tych szacunków pryska mit Łodzi jako miasta, które niewiele ucierpiało na skutek okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej” – Wojciech Michalski, dyrektor Wydziału Strategii i Analiz UMŁ.” … i tak opinie jednych profesorów dowodzą bardzo poważnych strat (ciekawe czy były jakieś publikacje) innych profesorów opinie zaś wręcz przeciwnie https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_%C5%81odzi_pod_okupacj%C4%85_niemieck%C4%85  „Po wyzwoleniu w 1945 roku Łódź, która nie została zniszczona, stała się centrum Polski. Tu ściągali warszawiacy pozbawieni domów, ale także nowa władza. Pierwsze strajki wybuchły już w lipcu 1945 roku. W Łodzi powstały także instytucje kulturalne, które nie mogły mieć siedziby w Warszawie.” https://www.polskieradio.pl/7/179/Artykul/1470643,Czerwone-miasto-Lodz-Powojenna-ziemia-obiecana  i komu tu wierzyć ja sze pytam? Pan wiesz?

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.