Javier Barraycoa o sytuacji w Katalonii

Tak jak obiecałem będziemy tu czasem umieszczać komentarze naszych katalońskich przyjaciół dotyczące sytuacji w ich kraju. Mam na myśli oczywiście Hiszpanię, nie Katalonię. Dziś pierwsze nagranie z Javierem Barraycoa, które w znakomitym stylu sprokurowały dla nas Sylwia i Magda. Wszystko tu jest dobre, aranżacja, Javier, ulica, po prostu wszystko mi się podoba. U nas też ma tak być, też trzeba o sprawach poważnych mówić w tak zaskakujących okolicznościach. Mam nadzieję, że dziewczyny będą nagrywać więcej tych filmów. Trochę je to kosztuje, bo trzeba przetłumaczyć tekst i zrobić napisy. Dodajcie im więc otuchy.

16 komentarzy

 1. Rewelacja!!! Czekałem na ten film i mam nadzieję, że będą następne. 🙂 Od jakiegoś roku interesuję się właśnie Hiszpanią i odkrywam, że jestem emocjonalnie w to zaangażowany. Szczególnie jeśli chodzi o Kraj Basków. Ale Katalonia się z tym oczywiście łączy. Świetna robota!!!

 2. Znakomite !

 3. Maryla Sztajer

  Bardzo dobrze zrobione.
  Gratulacje dla Autorek :).
  .

 4. Dziękuję. Proszę o więcej 🙂

 5. Bardzo ciekawy materiał. Gratulacje dla Autorek i podziękowania dla rozmówcy.

 6. Kawał solidnej roboty. Przyznam się że wiele informacji jest dla mnie nowością. Szczególnie sytuacja w rodzinie królewskiej

 7. Tak, Hiszpania jest fascynująca do tego stopnia, że kontakt z nią potrafi zmienić spojrzenie

  na Polskę narodowo-katolickiego żelbetonu przez szok poznawczy.

  Żeby się nie rozpisywać.

  Bardzo dobrze, że Gospodarz kieruje naszą uwagę na ten fascynujący kraj, o tak wdzięcznie brzmiącym w polskich uszach językach.

  W kontekście materiału chciałbym zwrócić uwagę na porażającą nieroztropność rodzin królewskich

  w doborze współmałżonków, co powoduje liczne problemy i podważa samą instytucję monarchii.

  Jak widać, współczesne rodziny królewskie nie rozumieją, że szlachectwo zobowiązuje, i że nie są panami

  własnego losu, gdyż ciąży na nich odpowiedzialność za miliony ludzi – poddanych.

  Przykre to i dołujące.

   

   

   

 8. W sieci są ze dwa inne filmiki w których mówi o swoich książkach, Hiszpańska Katalonia i Historia okultyzmu w nacjonalizmie katalońskim.
  https://www.youtube.com/watch?v=FfS4BBosjPQ
  https://www.youtube.com/watch?v=_ns_7tlYqIw
  Ja łapię z tego: nacjonalizm, separatyzm, mitologia separatyzmu, okultyzm, republika. Tyle zrozumiałem. A ciekawość wierci dziurę. Jakieś napisy by się przydały. Rzecz jasna, wszystko w miarę możliwości. Weź naucz wreszcie, dziadu, tej łaciny to i hiszpański łykniesz raz dwa.
  Uderzyła mnie ta analogia do tzw. irlandzkiej drogi do niepodległości w katalońskim separatyzmie. Bo jeśli katalonia jest Lednicą i Gnieznem dla Hiszpanii, to jaki tam nacjonalizm? Nonsens. Mafia po prostu wsypała się z tym nacjonalizmem, albo jakiś podwykonawca spalił jej pomysł, nadużył licencji. A tak fajnie działała. Tu dzielni i szlachetni socjaliścy a tu odrażający brudni i źli nacjonaliści. A tu nagle nacjonaliści w roli kathari, i ten okultyzm, cie choroba. Przecież to licencja socjalistyczna.
  Nowy eksperyment albo niby-inkulturacja, dostosowanie do warunków lokalnych. Jakby Brytole zechcieli zastosować patent jankeski, wykorzystany na ich terenie, ale z modyfikacjami.
  Nadto ten Filip VI i jego małżonka. No to urządził król Filip sobie monarchię. Drogie panie, i drogi panie Ksawery, tylko Kościół i tylko prawo salickie. Według prawa salickie, Filip nie jest królem, bo się sam pozbawił prawa do tronu przez sprawy obyczajowe.
  Ale co, w Barcelonie zimno? Pan Ksawery w swetrze i kurtce.
  Serdeczne pozdrowienia dla obu pań i dla p. Barracoyi.

 9. Wielki plus dla obu pań z pomysł i za kawał roboty.
  Jak dla mnie scenografia jest równie świetna co oczywista. „Znam uliczkę w Barcelonie”. Świetna intuicja co do wyboru miejsca. Rozmówca – lepszego nie można sobie wyobrazić.

 10. Bardzo dziękujemy za słowa wsparcia, tak cenne przy debiucie. Postaramy się iść tą drogą i w miarę możliwości zamieszczać jak najwięcej nagrań (Hiszpanie akurat lubią być nagabywani). Sytuacja jest bardzo złożona i rozwojowa. Może uda się również przetłumaczyć jakieś ciekawe pogadanki z sieci, zobaczymy. Pozdrawiamy z Hiszpanii!

 11. Super wywiad, dziękuję!

 12. O la la…

  … SUPER  ta Pan rozmowa i nagranie… a Panu Profesorowi Barraycoa nalezy sie piekne podziekowanie za bardzo przystepny i rzeczowy komentarz do ostatnich wydarzen politycznych… tj. calej tej hucpy zwanej „separacja” Katalonii, ktora wlasnie jest odgrywana w Barcelonie.

  Jeszcze raz wielkie dzieki calej Waszej „Trojce” za to nagranie… i za te wiesci co tam w Katalonii i Hiszpanii w ogole sie dzieje… i do czego to zmierza.  Moim skromnym zdaniem wyglada to bardzo zle – zarowno dla samych Katalonczykow jak i Hiszpanow… sytuacja w rodzinie krolewskiej, caly jej autorytet, ten krol i ta krolowa… no coz, szkoda pieknej, slonecznej Hiszpanii, ale jeszcze bardziej szkoda Hiszpanow… sami sobie musza pomoc…

  … a my Polacy… i ja sama  martwmy sie o siebie, bo u nas wcale nie lepiej  !!!

  Pozostaje z powazaniem, z podziekowaniem i z najlepszymi zyczeniami…  czekam na kolejne Pan nagrania… rownie interesujace…

   

   

 13. Dziękuję za materiał. Bardzo dobrze zrobione.

 14. W 11 minut dowidziałem się więcej niż w godzinę buszowania po sieci 🙂 super nagranie. Czekam na kolejne.

 15. Gratuluję!
  Bardzo interesujący film oraz pierwszorzędna wypowiedź! Tak sie składa, że mieszkałem w Barcelonie kilka lat, więc jestem ciekaw nazwy ulicy, na której nakręcono ten film. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.