Javier Barraycoa o sytuacji w Katalonii

Tak jak obiecałem będziemy tu czasem umieszczać komentarze naszych katalońskich przyjaciół dotyczące sytuacji w ich kraju. Mam na myśli oczywiście Hiszpanię, nie Katalonię. Dziś pierwsze nagranie z Javierem Barraycoa, które w znakomitym stylu sprokurowały dla nas Sylwia i Magda. Wszystko tu jest dobre, aranżacja, Javier, ulica, po prostu wszystko mi się podoba. U nas też ma tak być, też trzeba o sprawach poważnych mówić w tak zaskakujących okolicznościach. Mam nadzieję, że dziewczyny będą nagrywać więcej tych filmów. Trochę je to kosztuje, bo trzeba przetłumaczyć tekst i zrobić napisy. Dodajcie im więc otuchy.

17 komentarzy

 1. Rewelacja!!! Czekałem na ten film i mam nadzieję, że będą następne. 🙂 Od jakiegoś roku interesuję się właśnie Hiszpanią i odkrywam, że jestem emocjonalnie w to zaangażowany. Szczególnie jeśli chodzi o Kraj Basków. Ale Katalonia się z tym oczywiście łączy. Świetna robota!!!

 2. Bardzo dobrze zrobione.
  Gratulacje dla Autorek :).
  .

 3. Dziękuję. Proszę o więcej 🙂

 4. Bardzo ciekawy materiał. Gratulacje dla Autorek i podziękowania dla rozmówcy.

 5. Kawał solidnej roboty. Przyznam się że wiele informacji jest dla mnie nowością. Szczególnie sytuacja w rodzinie królewskiej

 6. Tak, Hiszpania jest fascynująca do tego stopnia, że kontakt z nią potrafi zmienić spojrzenie

  na Polskę narodowo-katolickiego żelbetonu przez szok poznawczy.

  Żeby się nie rozpisywać.

  Bardzo dobrze, że Gospodarz kieruje naszą uwagę na ten fascynujący kraj, o tak wdzięcznie brzmiącym w polskich uszach językach.

  W kontekście materiału chciałbym zwrócić uwagę na porażającą nieroztropność rodzin królewskich

  w doborze współmałżonków, co powoduje liczne problemy i podważa samą instytucję monarchii.

  Jak widać, współczesne rodziny królewskie nie rozumieją, że szlachectwo zobowiązuje, i że nie są panami

  własnego losu, gdyż ciąży na nich odpowiedzialność za miliony ludzi – poddanych.

  Przykre to i dołujące.

   

   

   

 7. W sieci są ze dwa inne filmiki w których mówi o swoich książkach, Hiszpańska Katalonia i Historia okultyzmu w nacjonalizmie katalońskim.
  https://www.youtube.com/watch?v=FfS4BBosjPQ
  https://www.youtube.com/watch?v=_ns_7tlYqIw
  Ja łapię z tego: nacjonalizm, separatyzm, mitologia separatyzmu, okultyzm, republika. Tyle zrozumiałem. A ciekawość wierci dziurę. Jakieś napisy by się przydały. Rzecz jasna, wszystko w miarę możliwości. Weź naucz wreszcie, dziadu, tej łaciny to i hiszpański łykniesz raz dwa.
  Uderzyła mnie ta analogia do tzw. irlandzkiej drogi do niepodległości w katalońskim separatyzmie. Bo jeśli katalonia jest Lednicą i Gnieznem dla Hiszpanii, to jaki tam nacjonalizm? Nonsens. Mafia po prostu wsypała się z tym nacjonalizmem, albo jakiś podwykonawca spalił jej pomysł, nadużył licencji. A tak fajnie działała. Tu dzielni i szlachetni socjaliścy a tu odrażający brudni i źli nacjonaliści. A tu nagle nacjonaliści w roli kathari, i ten okultyzm, cie choroba. Przecież to licencja socjalistyczna.
  Nowy eksperyment albo niby-inkulturacja, dostosowanie do warunków lokalnych. Jakby Brytole zechcieli zastosować patent jankeski, wykorzystany na ich terenie, ale z modyfikacjami.
  Nadto ten Filip VI i jego małżonka. No to urządził król Filip sobie monarchię. Drogie panie, i drogi panie Ksawery, tylko Kościół i tylko prawo salickie. Według prawa salickie, Filip nie jest królem, bo się sam pozbawił prawa do tronu przez sprawy obyczajowe.
  Ale co, w Barcelonie zimno? Pan Ksawery w swetrze i kurtce.
  Serdeczne pozdrowienia dla obu pań i dla p. Barracoyi.

 8. Wielki plus dla obu pań z pomysł i za kawał roboty.
  Jak dla mnie scenografia jest równie świetna co oczywista. „Znam uliczkę w Barcelonie”. Świetna intuicja co do wyboru miejsca. Rozmówca – lepszego nie można sobie wyobrazić.

 9. Bardzo dziękujemy za słowa wsparcia, tak cenne przy debiucie. Postaramy się iść tą drogą i w miarę możliwości zamieszczać jak najwięcej nagrań (Hiszpanie akurat lubią być nagabywani). Sytuacja jest bardzo złożona i rozwojowa. Może uda się również przetłumaczyć jakieś ciekawe pogadanki z sieci, zobaczymy. Pozdrawiamy z Hiszpanii!

 10. Super wywiad, dziękuję!

 11. O la la…

  … SUPER  ta Pan rozmowa i nagranie… a Panu Profesorowi Barraycoa nalezy sie piekne podziekowanie za bardzo przystepny i rzeczowy komentarz do ostatnich wydarzen politycznych… tj. calej tej hucpy zwanej „separacja” Katalonii, ktora wlasnie jest odgrywana w Barcelonie.

  Jeszcze raz wielkie dzieki calej Waszej „Trojce” za to nagranie… i za te wiesci co tam w Katalonii i Hiszpanii w ogole sie dzieje… i do czego to zmierza.  Moim skromnym zdaniem wyglada to bardzo zle – zarowno dla samych Katalonczykow jak i Hiszpanow… sytuacja w rodzinie krolewskiej, caly jej autorytet, ten krol i ta krolowa… no coz, szkoda pieknej, slonecznej Hiszpanii, ale jeszcze bardziej szkoda Hiszpanow… sami sobie musza pomoc…

  … a my Polacy… i ja sama  martwmy sie o siebie, bo u nas wcale nie lepiej  !!!

  Pozostaje z powazaniem, z podziekowaniem i z najlepszymi zyczeniami…  czekam na kolejne Pan nagrania… rownie interesujace…

   

   

 12. Dziękuję za materiał. Bardzo dobrze zrobione.

 13. W 11 minut dowidziałem się więcej niż w godzinę buszowania po sieci 🙂 super nagranie. Czekam na kolejne.

 14. Gratuluję!
  Bardzo interesujący film oraz pierwszorzędna wypowiedź! Tak sie składa, że mieszkałem w Barcelonie kilka lat, więc jestem ciekaw nazwy ulicy, na której nakręcono ten film. Pozdrawiam

 15. Dobry wieczór,

  bardzo dziękujemy za pochlebne komentarze, nie tylko miło, ale też motywująco się robi. Co do ulicy, to jest to Baixada de Santa Eulalia znajdująca się w tak zwanej gotyckiej części Starego Miasta, niedaleko dawnej dzielnicy żydowskiej, urokliwe miejsce, związane ze współpatronką Barcelony, Świętą Eulalią. To tutaj według legendy  miała zostać spuszczona w dół ulicy zamknięta w beczce z gwoździami.  

   

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.