Gabriel Maciejewski o książce – Wymuszona współpraca czy zdrada? Wokół przypadków kolaboracji…

Gabriel Maciejewski tym razem zainteresował się książką nawiązującą do głośnej ostatnio w Polsce tematyki żydowskiej. Książka Alicji Jarkowskiej-Natkaniec pt.: „Wymuszona współpraca czy zdrada? Wokół przypadków kolaboracji żydów w okupowanym Krakowie” omawia zagadnienie kolaboracji Żydów z władzami niemieckimi w Krakowie w latach 1939–1945 ze szczególnym rozróżnieniem na trzy kategorie współpracy: zinstytucjonalizowanej, indywidualnej i agenturalnej.

2 komentarze

  1. Andrzej Jędrzejewski

    Bardzo ważna pozycja!

    Moim zdaniem priorytetem powinno być wydanie jej po angielsku. W Polsce świadomość tego zagadnienia jest stosunkowo wysoka, natomiast w tzw. „szerokim świecie” istnieje wyłącznie stereotyp żyda-ofiary holokaustu i nikomu nawet do głowy nie przychodzi patrzeć na żydów jako na kolaborantów i sojuszników Hitlera.

    Podobnie jest zresztą w przypadku reżimu komunistycznego, bo powszechna jest wiedza na temat „pogromu kieleckiego” czy innych antyżydowskich ekscesów w krajach komunistycznych, ale spróbuj znaleźć kogoś, kto słyszał np. o Henryku Jagodzie. A to jest żyd odpowiedzialny za wymordowanie 10 mln ludzi i deportację 5 mln! Skala zbrodni, za które odpowiadają żydzi jest nieprawdopodobna. Czytałem nawet, że komunizm w Chinach w początkowej fazie budowali żydzi…

  2. Witam.
    Bardzo ciekawy, choć skomplikowany i mocno zniuansowany, temat poruszył Pan tą pogadanką i przedstawieniem tej książki. Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.