Gabriel Maciejewski: Rafał Trzaskowski i Pakt Wolnych Miast

Felieton Gabriela Maciejewskiego zainspirowany podpisaniem 16 grudnia 2019 r. Paktu Wolnych Miast przez czterech prezydentów stolic Europy Środkowej. Pakt Wolnych Miast podpisali prezydenci Bratysławy – Matús Vallo, Budapesztu – Gergely Karácsony, Pragi – Zdeněk Hřib i Warszawy – Rafał Trzaskowski.

4 komentarze

 1. Panie Gabrielu!

  Zgadzam się z Panem, że ta akcja Wolnych Miast stanowi wielkie zagrożenie dla nas ( jako państwa ) i że Trzaskowski jest tylko czyimś „frontmanem”. Bardzo dobrze, że zwrócił Pan uwagę na te problemy, bo w mediach o tym się nie mówi. Swoją drogą, ci prezydenci miast muszą muszą mieć solidne oparcie dla swoich pleców, bo było nie było stawiają się w opozycji do rządów krajowych. To wszystko wiąże się z ideami forsowanymi przez prof. Benjamina Barbera z Kalifornii. On szedł tak daleko, że uważał iż w przyszłości cała ludność świata powinna być skupiona w wielkich miastach, których kooperacja będzie stanowiła o zarządzaniu w skali globu.

 2. Witam.
  @Ludwik
  Faktycznie filozof i politolog, człowiek z różnymi propozycjami. Cztery książki przetłumaczone na język polski w tym:
  „Gdyby burmistrzowie rządzili światem. Dysfunkcyjne kraje, rozkwitające miasta”; przeł. Hanna Jankowska i Katarzyna Makaruk, 2014, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa (If Mayors Ruled the World. Dysfunctional Nations, Rising Cities 2013).
  Coś w tym jest.
  Dziękuję

 3. Dobrze , że przypadkiem 30 lat temu, Czechosłowacja podzieliła się na dwa państwa, to teraz w pakcie stolic, od razu dwa duże miasta są ustrzelone.

 4. „Duże miasta” – słyszę głos Grzegorza Brauna.

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.