Prof. Jan Żaryn – O przewrocie majowym – krytycznie

Prof. Jan Żaryn na konferencji historycznej: Piłsudski i sanacja – mity a prawda historyczna. Organizatorzy Konferencji: Stowarzyszenie im. Bpa Kajetana Sołtyka oraz Centrum Edukacyjne Powiśle w Warszawie. Konferencja miała miejsce w Warszawie 12 maja 2018 r. w budynku PASTA przy ul. Zielnej 39

Jeden komentarz

  1. T.zw. ,,zamach majowy” – to eufemistyczna nazwa wydarzenia, które w rzeczywistości było puczem wojskowym o charakterze, może jeszcze nie faszystowski, ale już faszyzoidalnym. Jak całe mnóstwo podobnych w Europie i po całym świecie. W epoce kapitalizmu monopolistycznego i zagrożenia antykapitalistyczną rewolucją, demokratyczna, parlamentarna forma państwowej dyktatury burżuazji w ich, burżuazyjnych państwach, przestała skutecznie burżujom – złodziejom efektów cudzej pracy – służyć. Nie była skuteczna, przysparzała tylko mitręgi i zachodu. Wobec tego różne Benity, Adolfy, Franki i Salazary odwiesiły demokratyczny kostium w sieni na kołku, jako nikomu (z pośród burżujów), niepotrzebny, niemodny już dawno – łach.

    Nastała epoka wodzów i pomniejszych wodzusiów, Józiowi się udało, Romankowi – nie. Czego Pan Prof. Jan Żaryn, apologeta szlacheckiej (6-8%) demokracji, do dziś odżałować nie może.

    W przedwojennym państwie polskim, rywalizowały ze sobą dwa autorytaryzmy: prometejski i Wielkiej Polskiej Katolickiej. Oba prowadziły donikąd. A napewno – do jakiejś formy faszyzmu.

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.