Gabriel Maciejewski i Prof. Grzegorz Kucharczyk rozmawiają o książce: Hohenzollernowie

Gabriel Maciejewski i Prof. Grzegorz Kucharczyk rozmawiają o książce: Hohenzollernowie. Hohenzollernowie Hohenzollernowie to niemiecka dynastia, ktora w krotkim czasie zrobiła niezwykłą kariere i jako rod władcow Prus a potem zjednoczonych Niemiec w sposob niezwykle istotny zapisała sie w historii Europy. Opowieśa o tym rodzie rozpoczyna sie od Wielkiego Elektora, ktory krolem wprawdzie nie był, ale bez jego osiągniea trudno sobie wyobrazia rozkwit tej dynastii, poprzez kolejne postaci władcow XVIII i XIX wieku z Fryderykiem Wielkim na czele, a koncząc na ich wspołczesnych potomkach. Hohenzollernowie to też ludzie. Nie żyli 24 godziny na dobe sprawami armii, urzedow i budowaniem misternych konstelacji politycznych. Z książki dowiemy sie jak wyglądało ich życie rodzinne, czym sie interesowali poza sprawami panstwa, czy szeroko rozumiana sfera ducha odgrywała w ich życiu jakąś role? Dzieje Hohenzollernow, dynastii europejskiej – to także spory kawał historii naszego kraju. Warto wiec poznaa ich losy.

6 komentarzy

 1. Fantastyczna rozmowa, dziękuję!

 2. Świetny wywiad! Oby takich więcej i z takimi interlokutorami. Profesor Kucharczyk rewelacyjne i porażające historie opowiada. Jego odpowiedź redaktorowi tygodnika, który stwierdził, że nie są zainteresowani w tygodniku tematem Prus, bo to jest temat mało interesujący i niszowy, w postaci: „Rzeczywiście, Prusy to takie małe niszowe państewko, które było współautorem rozbiorów Polski i stworzyło w środku Europy potężne państwo w postaci Rzeszy Niemieckiej” to majstersztyk, szkoda tylko, że taki smutny w wymowie.

 3. Komentarz został wklejony z edytora tekstu wraz z formatowaniem, które zostało usunięte.

   
  Musimy myśleć… musimy się zastanowić… Korona Polska popełniała błędy…eh 🙁
  Jak mawiał mój stary profesor filozofii: Jeżeli jesteś ślepy na jedno oko, kręć głową, a jeżeli jesteś całkiem ślepy, to nastaw uszu i słuchaj… przestań bredzić!!!

 4. Oczywiście, twój stary profesor…spieprzaj stąd dziadu, pókim dobry

 5. O la la…  ale kapitalna  rozmowa  !!!

  Ta cala deta  akademia polska  nie dorasta  Panom  do piet…  o tej politycznej nedzy tj.  ludziach nie rozumiejacych sytuacji, absolutnie intelektualnych zerach… szkoda gadac…

  … zatem – niech sie tworzy przestrzen zamknieta, a w niej pojawiaja sie ludzie ze „specjalna legitymacja”… tacy jak m.in.  profesor Kucharczyk…

  …  VIVAT  LESZCZYNOWA  AKADEMIA  !!!…  VIVAT  !!!

 6. Lepiej niż profesora słychać parzenie kawy, mikrofony bliżej albo małe mikrofony wpięte w koszule.

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.