Gabriel Maciejewski o książce: Liga Ho-de’-no-sau-nee czyli Irokezów

Gabriel Maciejewski – gawęda o kolejnej interesującej książce „wygrzebanej” w ofercie innych wydawców,

„Amerykańska antropologia narodziła się w księgarni w Albany, w roku 1844. Tutaj Lewis Henry Morgan, adwokat, członek półtajnego bractwa „irokeskiego”, przypadkowo spotkał Ha-sa-no-an-da – Ely’ego Parkera, Indianina z ludu Seneka, późniejszego adiutanta gen. Ulissesa Granta. Dzięki współpracy zafascynowanego Indianami prawnika i młodego Seneki siedem lat później powstała słynna Liga Ho- de’-no-sau-ne, czyli Irokezów, określana mianem pierwszej prawdziwej etnografii i najlepszej – do dzisiaj! – monografii słynnych Irokezów. Morgan uczynił z nich swoiste laboratorium amerykańskiej antropologii – niewiele jest ludów indiańskich, które doczekałyby się tylu opracowań (wymienić można jedynie Eskimosów, Nawahów, Siuksów i Kwakiutlów). Na polskie tłumaczenie, dopiero trzecie w Europie, Liga czekała 160 lat.” – ze wstępu.

„…Książka Morgana jest fascynująca i stawia wiele pytań. Nas jednak powinna ona zainteresować z jednego względu – Morgan i inni amerykańscy badacze, o czym niby się mówi i co niby jest jasne, ale chyba nie do końca, zaczęli wymyślać plemiona od nowa. (…) podam więc inny przykład tego „wymyślania”, inny to znaczy nie irokeski. Oto dawni, najwięksi wrogowie Irokezów – lud Wyandotte czyli Huronowie, przedstawia dziś sobą widok osobliwy. Nie przypominają oni w ogóle Indian, są biali, piegowaci, rudzi, a wodzowie noszą jakieś przedziwne wdzianka ściągnięte sznurkiem w pasie. Na głowie zaś mają wieńce z gałązek, które nadają im wygląd tyleż niesamowity co śmieszny. Przy tym wszystkim ludzie ci powołują się na tradycję plemienną, którą kultywują od wielu stuleci, a na pewno od zagłady dokonanej rękami Irokezów w połowie XVII wieku. Okay, być może wodzowie Huronów mieszkających nad Jeziorem Górnym rzeczywiście tak wyglądali. Na pewno jednak nie byli biali…” – Gabriel Maciejewski: https://coryllus.pl/nawrocenie-czy-nawrocenie/

 
Tagi: , ,
 

4 komentarze

 1. A ten Joseph Brant i jego siostra Molly to jakieś podejrzane Irokezy. Nie wiadomo skąd się wzięli a w Wiki pisze, że nie pochodził z wyższych rodów Irokeskich a wspiął się do władzy dzięki swym umiejętnościom i kontaktom z Brytyjczykami? <- to samo trochę brzmi jak masło maślane.

  Na tym obrazie wygląda jak jakiś przebrany Anglik, a na innych obrazach tyle ma na twarzy czerwonego barwnika, żeby tylko przypadkiem nikt nie powiedział, że nie jest czerwonoskóry.

  To jest jakaś podpucha a te dzikie praktyki przenieśli teraz na Bliski Wschód i dzięki temu mamy różniaste muzułmańskie frakcje wzajemnie się eliminujące.

  Tak jak już kiedyś pisałem, że teraz to Indianie w rezerwatach otwierają kasyna i zmieniają nazwiska na żydowskie albo po prostu Żydzi ze względów podatkowych otwierają tam działalności.

  Summa summarum wypadałoby, aby ktoś rozpracował kwestię jak sprawa ma się w różnych krajach w kwestiach zakładania różnych organizacji religijnych. Bo możecie produkować i rozpisywać się w kwestiach globalnych rynków a stołek na którym stoi Kościół Katolicki kopnie rzesza sekt i organizacji religijnych, które gdzieś tam mają walkę z KK i szerzenie herezji, powód jest bardziej prozaiczny tzn. zwolnienia podatkowe i pranie pieniędzy.

  Całkiem możliwe, że te rzekome 20 tysięcy zborów luterańskich w Niemczech też jest tego powodem a nie tam jakieś lubowanie się w Lutrze. W sumie od początku chodziło o skok na kasę a nie jakąś teologię Lutra.

  Z tego co wiem im bardziej na zachód tym mniej potrzeba słupów do założenia sekty. Nie wiem jak jest w Polsce. Tak czy inaczej Jehowcy. W 40 lat z 5 milionów jest już ich teraz 20.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Jehovah%27s_Witnesses#/media/File:JWStats1931-2015.png

 2. W ogóle powinniście mieć dodatkowy panel i reklamować zamilczane filmy takie jak „Black Robe” czy „Twój Vincent”.

  Widzieliście „Zmartwychwstały” z 2016? Albo „Outlander” gdzie głównego bohatera gra aktor grający Chrystusa w Pasji?

  Jest tona dobrych filmów, które z dziwnych względów wypadły z łask sieci dystrybucyjnych ponosząc nawet straty.

 3. Jak ktoś chce ściągnąć film Black Robe tutaj Magnet link

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.