Gabriel Maciejewski o książce: Liga Ho-de’-no-sau-nee czyli Irokezów

Gabriel Maciejewski – gawęda o kolejnej interesującej książce „wygrzebanej” w ofercie innych wydawców,

„Amerykańska antropologia narodziła się w księgarni w Albany, w roku 1844. Tutaj Lewis Henry Morgan, adwokat, członek półtajnego bractwa „irokeskiego”, przypadkowo spotkał Ha-sa-no-an-da – Ely’ego Parkera, Indianina z ludu Seneka, późniejszego adiutanta gen. Ulissesa Granta. Dzięki współpracy zafascynowanego Indianami prawnika i młodego Seneki siedem lat później powstała słynna Liga Ho- de’-no-sau-ne, czyli Irokezów, określana mianem pierwszej prawdziwej etnografii i najlepszej – do dzisiaj! – monografii słynnych Irokezów. Morgan uczynił z nich swoiste laboratorium amerykańskiej antropologii – niewiele jest ludów indiańskich, które doczekałyby się tylu opracowań (wymienić można jedynie Eskimosów, Nawahów, Siuksów i Kwakiutlów). Na polskie tłumaczenie, dopiero trzecie w Europie, Liga czekała 160 lat.” – ze wstępu.

„…Książka Morgana jest fascynująca i stawia wiele pytań. Nas jednak powinna ona zainteresować z jednego względu – Morgan i inni amerykańscy badacze, o czym niby się mówi i co niby jest jasne, ale chyba nie do końca, zaczęli wymyślać plemiona od nowa. (…) podam więc inny przykład tego „wymyślania”, inny to znaczy nie irokeski. Oto dawni, najwięksi wrogowie Irokezów – lud Wyandotte czyli Huronowie, przedstawia dziś sobą widok osobliwy. Nie przypominają oni w ogóle Indian, są biali, piegowaci, rudzi, a wodzowie noszą jakieś przedziwne wdzianka ściągnięte sznurkiem w pasie. Na głowie zaś mają wieńce z gałązek, które nadają im wygląd tyleż niesamowity co śmieszny. Przy tym wszystkim ludzie ci powołują się na tradycję plemienną, którą kultywują od wielu stuleci, a na pewno od zagłady dokonanej rękami Irokezów w połowie XVII wieku. Okay, być może wodzowie Huronów mieszkających nad Jeziorem Górnym rzeczywiście tak wyglądali. Na pewno jednak nie byli biali…” – Gabriel Maciejewski: https://coryllus.pl/nawrocenie-czy-nawrocenie/

 
Tagi: , ,
 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.