Gabriel Maciejewski i dr Andrzej Gliwa: Wojny tatarskie

Kolejna gawęda Gabriela Maciejewskiego z dr Andrzejem Gliwą, znanym sympatykom portalu szkolanawigatorow.pl i prawygornyrog.pl jako autor książki: „Kraina upartych niepogód. Zniszczenia wojenne na obszarze ziemi przemyskiej w XVII wieku”. Nagrania dokonano w Nowosielcach (powiat przeworski) na Kopcu Michała Pyrza – wójta Nowosielec wsławionego przewodzeniem obroną przed tatarską hordą w czerwcu 1624 r. (Kopiec ziemny usypany w 1936 roku) i w sobotach zabytkowego kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach (wybudowanego w II połowie XVI wieku, będącego warownią dającą schronienie przed najazdami Tatarów).

Tagi: , ,
 

8 komentarzy

 1. te najazdy tatarskie to mi przypominają określenie z wykładów z ekonomii, profesor to nazywał „przechwytywaniem cudzego dochodu narodowego w locie”.

  (kategoria -dochodu narodowego- bo ja studiowałam w latach 70 – tych)

 2. Fantastyczna rozmowa! I wspaniały rozmówca: nie tylko wybitny znawca tematu, czyli profesjonalista, ale człowiek dowcipny, dynamiczny, żywo zainteresowany przedmiotem swoich badań. No i doskonale rozumiejący się z Coryllusem. Także w sprawach wydawniczych. Temperatura spotkania gorętsza niż otaczająca aura. Tak trzymać!

  Szkoda tylko, że nie udało mi się odtworzyć nagrania bezpośrednio z PGR, a dopiero ze smartfona, po ręcznym wpisaniu tytułu.

   

 3. Ge-nial-ne  !!!

  … i rozmowa… i  gosc… i temat… sceneria…  po prostu  genialne  !!!

  Niesamowita jest ta historia gospodarcza i ekonomiczna… nigdy nie spotkalam sie aby tak wlasnie rozmawiano np. w kurwizorach… a o merdiach spolecznosciowych to nawet nie wspominam…

  … nawet glosny film Hoffmana „Ogniem i mieczem”  skupil sie wylacznie na tkliwym  romansie Izabelli i Michala… i krwawym ksieciu Jaremie Wisniowieckim…

  … zwyczajnie przewalone pieniadze… i nic poza tym  !!!

  Pan  Czerniak… dr Gliwa…  jestem bardzo, bardzo  zbudowana tymi  Znawcami  tematu, przez duze Z… a ksiazki obydwu Panow – naprawde robia  wielkie wrazenie  !!!

 4. Tatarzy to podwykonawcy dla Turków i innych Żydów handlujących żywym towarem.

  W starożytności Scytowie na dokładnie tym samy terenie robili to samo. To jest biznes, który ma już z 3000 lat.

  Jest popyt i chwilę później pojawia się podaż. Ktoś musi zapewniać zrównoważoną podaż inaczej na rynek wchodzi lepszy dostawca.

  Jeśli pod Lepanto z galer tureckich uwolniono podobno 10 000 chrześcijan, ciekawe ilu z tych galerników było rdzennymi Rusinami.

  Nie wydaje mi się, aby Tatarzy to co zarobili żyli tym od wyprawy do wyprawy tudzież żyli w permanentnym zadłużeniu. Czy goleni byli przez żydowskich czy też ormiańskich pośredników? Ormianie najstarszy naród chrześcijański, ale chyba z tego też względu nie przeszkadzało im niewolnictwo.

  Nie od przypadku słowo Słowianie nawet w angielskim tłumaczeniu oznacza niewolników, dlatego Żydzi z 23andMe zdecydowali, że na terenie byłej Rusi Czerwonej lepiej aby pojawili się Ashkenazi.

  Jak ktoś nie wierzy niech sam popatrzy na mapę występowania ludów z określonym DNA.

  https://www.23andme.com/en-gb/dna-ancestry/

 5. Zastanawiające jest wyjaśnienie skąd brał się popyt na niewolników w tureckiej części M. Śródziemnego. Zwłaszcza zaciąganego z z północy, jakby bliżej na galery nie mieli. Spotkałem się z interpretacją popartą ikonografią jakoby ówczesna ludność „pochodzenia tureckiego” (dokładnie plemiona osmańskie) była koszmarnego wyglądu i fizjonomii. Stąd bardzo cenny był dopływ krwi z północy w celu uszlachetnienia rysów twarzy i fizjonomii. Ta ikonografia była na historycy.org. Trzeba zweryfikować ile w tym propagandy.

 6. Jeszcze jedno. Z rozmowy wynika, że do dzisiaj nie mamy rozpoznanej armii wroga…

 7. 29 sierpnia ktoś w szkole nawigatorów napisał że tatarzy jadący po jasyr na ziemie polskie mogli skorzystać z wynajmu koni, była taka usługa.

 8. Czy będzie jakiś dodruk, bo niedostępna pozycja. Tylko na Ale Drogo za 200 złotych prawie. Może gdzieś w Przemyślu w bibliotece mają?

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.