Gabriel Maciejewski i dr Marek Budzisz – Awans Rimlandu vs rosyjskie gołębie i jastrzębie.

Rozmowa Gabriela Maciejewskiego z dr Markiem Budziszem o wykładzie, który wygłosił dr Marek Budzisz, zatytułowanym: Awans Rimlandu. O nowej geografii politycznej świata w myśli rosyjskich elit oraz konsekwencjach dla relacji z Unią Europejską. Rimlandem (wg koncepcji Nicholasa Spykmana) mają być tzw. kraje obrzeży wyspy świata, tworzące pierścień oddzielający Heartland od mórz. Na konferencji referaty wygłosili: dr hab. Krzysztof Kaczmarski – Rzeczpospolita Wielkiego Narodu – koncepcje geopolityczne Adama Doboszyńskiego dr Marek Budzisz – Awans Rimlandu. O nowej geografii politycznej świata w myśli rosyjskich elit oraz konsekwencjach dla relacji z Unią Europejską prof. dr hab. Piotr Tryjanowski – Zwierzęta zamkowych zakamarków. Jak zamki ukształtowały naszą przyrodę prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk – Niemcy – kraj rewolucji. Od reformacji do roku 1968 dr Andrzej Gliwa – Niewola brańców tatarskich z ziem południowo-wschodnich Rzeczpospolitej w XVII wieku: doświadczenie przemocy i jego konsekwencje w postaci zespołu stresu pourazowego Piotr Kalinowski – Banknotowa dyplomacja Rzeszy Prowadzący – Gabriel Maciejewski, Organizator: Wydawnictwo Klinika Języka.

2 komentarze

  1. Mikrofon MB nie działa?

  2. Witam.
    Z zaciekawieniem wysłuchałem tej rozmowy. Oczywiście mam jakieś uwagi ale są one niewielki. Pierwsze to pytanie o ów zjednoczony rynek Rosja-Białoruś-Kazachstan czyli Euroazjatycką Unię Celną. Obszar ten został w rozmowie wywołany w konteście konsumenckiego rynku zbytu jako zaplecza konsumenckiego dla prorosyjskiej części Europy, a dokładniej Włoch, Niemiec i Francji. Został też wymieniony w sferze zainteresowań tej prorosyjskiej części Europy jako rynek inwestycji kapitałowych. Myślę że zarówno poziom konsumencki tego rynku pozostawia wiele do życzenia (siła nabywcza przeciętnego Białorusina, Rosjanina i Kazacha) jak i otoczenie prawno-biznesowe jest na tyle trudne, że bardzo ogranicza możliwość skutecznych inwestycji na tym rynku w celu budowania efektywnych biznesów. Model rozwoju i struktura biznesowa owej Euroazjatyckiej Unii Celnej nie opiera się na nowoczesności, innowacyjności, oryginalności wytwórczo-intelektualnej lecz raczej na gospodarowaniu zasobami materialnymi tych obszarów. Z tego punktu widzenia ów mezalians europejsko-rosyjski pozostawia wiele do życzenia w sensie skuteczności i możliwości rozwojowych, a podstawowe korzyści jakie mogą zeń wynikać dla Europy to stosunkowo tani import bogactw naturalnych (co oczywiście nie jest bez znaczenia). Drugą moją uwagą jest bardzo ciekawe odwołanie się do rosyjskich tradycji rozwoju intelektualno-naukowego opartego na studiowaniu rozwiązań podpatrzonych na Zachodzie. Uczelnie, staże, raporty studentów, podróżników i dyplomatów. Przy czym ciekawe było odwołanie do wiekowej (jeszcze carskiej) tradycji takich praktyk. Oczywiście natychmiast budzi się we mnie pytanie o ciągłość owych praktyk zarówno w przekroju upadku caratu, zmian rewolucyjnych w Rosji, okresu międzywojnia, Rosji powojennej (zimna wojna) i współczesności od lat dziewięćdziesiątych. Istnienie tego typu ciągłości wydaje się mało prawdopodobne choć… już kultura – literatura, teatr, balet, pieniądz -produkcja, czy też nauka – sfera techniki podporządkowania zbrojeniom, przekonują raczej do istnienia owej ciągłości. Miałbym więc do pana Marka pytanie o takie przekrojowe rozpatrzenie owych dwóch małych pytań i wątpliwości. To wszystko to jednak w całości oznacza, że zarówno rozmowa, przekrój myśli i idee poruszane są bardzo ciekawe i sklaniające do refleksji. Słowiem wielkie dzięki i gratulacje.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.