Adam Szelągowski – Z dziejów współzawodnictwa Anglii i Niemiec, Polski i Rosji

Gawęda Gabriela Maciejewskiego o najnowszej książce, która ukazała się w ramach Biblioteki Historii Gospodarczej Polski wydawanej przez Wydawnictwo Klinika Języka, jest to książka Adama Szelągowskiego pt. Z dziejów współzawodnictwa Anglii i Niemiec, Rosji i Polski.

4 komentarze

 1. Kiedyś, przy okazji poznawania historii (raczej od strony hydrotechnicznej) Białej Góry, skąd z Wisły bierze początek Nogat, zetknąłem się z ciekawostką dotycząca konfliktów Gdańsk-Elbląg.

  Zdaje się, że w okresie, kiedy Anglicy robili zamieszanie w Elblągu, miał miejsce krótki konflikcik (wręcz zbrojny) pomiędzy tymi miastami.

  Tyle tylko, że miało wówczas pójść o wody Nogatu, a ściślej o „dogadanie się” o sposób regulowania podziału wody z Wisły na tą, która płynie (dalej Wisłą) do Gdańska i tą, która popłynie Nogatem do Elbląga. Usiłowano, raczej nieskutecznie regulować ten podział to w Białej Górze.

  W czym rzecz? Otóż dopływ wody na Żuławy Elbląskie miał zasadnicze znaczenie dla rolnictwa. Tyle, że Elbląg chciał więcej wody w lata suche, a mniej w mokre. Interesy Żuław Gdańskich były akurat identyczne…

  Ukłony

 2. Kochanowski przyznał się , że brał pieniądze od Anglików (to było według niego powodem rezygnacji z posłowania na Sejm) Był więc bardziej stronnikiem Anglików a nie Hanzy.

   

 3. Chapeau bas  !!!

 4. Warto przytoczyć ciekawy fakt, że Maria Szelągowska, skazana wraz z Witoldem Pileckim, to córka tego zapomnianego profesora.

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.