Gabriel Maciejewski – Skąd się bierze władza? Jeszcze raz o książce: Z dziejów współzawodnictwa …

Gabriel Maciejewski – Skąd się bierze władza czyli jeszcze raz o książce: „Z dziejów współzawodnictwa Anglii i Niemiec, Polski i Rosji” prof. Adama Szelągowskiego. Książka była już prezentowana przy okazji jej wydania przez Wydawnictwo Klinika Języka w styczniu 2019 r. – https://www.y

4 komentarze

  1. Znakomita pogadanka o znakomitej książce. Ksiaążkę przeczytałem od deski do deski, trochę mnie „przygniotła” liczba faktów. Bardzo dobrze, że pan Maciejewski poruszył w pogadance kwestię „gdańskiej-quasi-prosperity”, związanej z handlem zbożowym. Otóż jest w książce wątek wzrostu cen zboża, wywożonego via Gdańsk do Niderlandów, z ca. 40 „zł”/jedn. wagi do >150 „zł”, zwłaszcza w okresach różnych wojen i niepokojów na Zachodzie. Jest też zacytowana opinia jakiegoś, bodajże Holendra, na temat bogactwa Gdańszczan, jego zdaniem mocno „nuworyszowskiego” w formie i, być może, w domyśle, nieuzasadnionego. I, na koniec, informacja o próbach zastąpienia zboża polskiego – zbożem rosyjskim, co w końcu się udało. Rosyjskie zboże sprzedawano poniżej 40 „zł”/jedn. wagi. Tak się zastanawiam, czy odpadnięcie lewobrzeżnej Ukrainy po powstaniu Chmielnickiego i wojnach moskiewskich nie było aby związane z niderlandzkimi próbami „dywersyfikacji dostaw” zboża? Tzn. czy nie „zmontowano” tego odpadnieęcia po to, by te ziemie stały się obszarem produkcji zboża dla Zachodu pod administracją rosyjską?, co w warunkach ruskiego zamordyzmu umożliwiałoby radykalna obniżkę cen, a ponadto dorzeczem Dniepru łatwo było transportować zboże „do Narwy”? Tak sobie tylko kombinuję … I jeszcze jedna rzecz, a propos dywersyfikacji i niebezpieczeństw monokultury. Pierwsza RP próbowała budować swój dobrobyt, może nie wyłącznie, ale w dużym stopniu, na „monokulturze zbożowej” i koniunkturach cenowych. Padła ofiarą dywersyfikacji i rozbiorów. Obecna Rosja próbyje budować swoją pozycjąę na „monokulturze paliwowej”. Dywersyfikacja się zaczyna. Kiedy rozbiory, 🙂 ?

  2. Uwielbiam te rozbiegane oczy tęskniące za rozumem.

    Uśmieszek sardoniczny jak zwykle na miejscu… 🙂

  3. Witam.

    Bardzo ciekawy podcast. Zostałem przekonany do zakupu książki. Dziękuję i pozdrawiam.

  4. Trzeba uświadamiać ludzi, że wszelkie „ludowe” rozwiązania są tylko po to, aby zwykłych posiadaczy zastąpić tymi największymi.

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.