Gabriel Maciejewski – Miasta, meczety, minarety…

Krótko o sprawach związanych z organizacją najbliższych konferencji Latającego Uniwersytetu Leszczynowego dłużej zaś o miastach, w tym również o planach budowy meczetu w Białymstoku.

2 komentarze

  1. Pomysł niemiecki a później też trzeciej republiki francuskiej – miasta jako udzielne włości lóż z merem na czele.

  2. Mainstreamowa narracja sugeruje istnienie w epoce przednowożytnej „tryndu” polegającego na migracji ze wsi do miast, „w poszukiwaniu tzw. lepszego życia”. Czy taka tendencja występowała? Jeśli tak, to kto i z jakiego powodu migrował wówczas ze wsi do miast? Jaka była skala tego zjawiska? Rozumiem, że np. w Anglii mechanizm wywłaszczeń lub wymawiania dzierżaw mógł wymuszać takie zachowania. A jak było gdzie indziej, np. w Polsce?Czy wystepowała tendencja odwrotna, tzn. migracja z miast do wsi? Czesto czyta sie o niedoborze rąk do pracy na wsi w epoce przednowożytnej. Jeśli tak, to powinno wystepowac „ssanie” biedoty miejskiej do folwarków. Czy wystepował taki proces? Jeśli tak, to jaka była jego skala? Jaki był stosunek władz miast do takiego procesu? Czy chetnie pozbywały sie biedoty czy raczej chciały ja zachowac w obrebie swojej jurysrykcji?

Dodaj komentarz

Dane widoczne w formularzu zostaną zapisane w bazie portalu wraz z adresem IP komputera oraz podpisem przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie Polityka prywatności.